Poprawa wydolności fizycznej

Treningi na poprawę wydolności fizycznej

Głównym celem różnych rodzajów treningów jest poprawa wydolności fizycznej. Oznacza to, że osoba ćwicząca dąży do uzyskania np. coraz dalszych odległości podczas biegów, większego dystansu podczas jazdy na rowerze czy mniejszej męczliwości przy wykonywaniu ćwiczeń aerobowych. Postawienie przed sobą celu zachęca do aktywności fizycznej, ponieważ dzięki niemu możemy realnie obserwować postępy. Aby się nie zniechęcić zawsze warto stawiać przed sobą cele możliwe do osiągnięcia i ewentualnie progresować je po ich osiągnięciu.

Po jakim okresie będą widoczne pierwsze efekty?

Wydolność fizyczna to przyjemny parametr fizjologiczny przy ćwiczeniach, ponieważ efekty widać dość szybko. Już kilka treningów sprawia, że mniej się męczymy, możemy wykonywać trudniejsze, bardziej złożone sekwencje ruchowe, a pokonywane przez nas dystanse są większe. Stanowi to dodatkową motywację, ponieważ sami widzimy, że treningi przynoszą oczekiwane rezultaty. Aby na bieżąco śledzić efekty można przy każdym treningu zapisywać zastosowane obciążenie.

Jakie treningi zalecane są do skutecznej poprawy wydolności fizycznej?

Wydolność fizyczną najlepiej poprawiać ćwicząc tlenowo lub interwałowo. Takie treningi obciążają jednak układ sercowo-naczyniowy i oddechowy, dlatego progres należy wprowadzać z głową. Treningi siłowo-wytrzymałościowe także pozytywnie wpłyną na naszą wydolność i dodatkowo wzmocnią wybrane grupy mięśniowe. Ich działanie będzie więc nieco bardziej wszechstronne. Osobom początkującym poleca się treningi tlenowe, czyli metaboliczne, które wpływają na cały organizm. Głównym celem takich ćwiczeń jest właśnie poprawa wydolności i zrzucenie nadmiaru kilogramów.

Siłownia czy trening w domu?

Chcąc wykonywać treningi poprawiające wydolność fizyczną w domu należy zapewnić sobie odpowiednią przestrzeń ku temu. Warto także mieć dostęp do rowerka stacjonarnego, bieżni lub innego urządzenia umożliwiającego treningi tlenowe. Lepszym rozwiązaniem będą treningi wydolnościowe na świeżym powietrzu – bieganie, jazda na rowerze czy wszelkie inne formy. Na siłowni jest znacznie prościej, ponieważ mamy dostęp do licznych urządzeń z możliwością ustawiania planu treningowego. Z odrobiną motywacji treningi wydolnościowe możemy jednak wykonywać wszędzie.

Najlepsze treningi na
poprawę wydolności fizycznej

Szukasz skutecznego planu treningowego na poprawę wydolności fizycznej, ale nie wiesz który wybrać?
Chętnie doradzę, skontaktuj się ze mną!

Dodatkowe zalecenia przy realizacji celu treningowego

Decydując się na ćwiczenia wydolnościowe należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na ogólny stan zdrowia. Intensywne wysiłki tlenowe nie będą zalecane w przypadku osób z chorobami serca (dławica piersiowa, wysokie nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca) oraz osób z przewlekłymi chorobami nerek, stawów i niewyrównaną cukrzycą. W ich przypadku ćwiczenia wydolnościowe są jak najbardziej możliwe, ale powinny być dobierane i wykonywane pod okiem doświadczonego trenera i fizjoterapeuty, przy stałej konsultacji z lekarzem.

Podczas treningów wzmacniających wydolność należy pamiętać o prawidłowym oddychaniu – wdechy nie powinny być ani zbyt płytkie, ani zbyt głębokie. Należy regularnie popijać czystą wodę mineralną lub izotoniki, które uzupełnią niedobory minerałów i wody. Dodatkowo zrezygnuj z używek, np. palenia papierosów i alkoholu, co niweczy osiągnięte cele treningowe. Wydolność organizmu jest znacznie lepsza, gdy na codzień nie unikamy innych aktywności – spacerów, chodzenia po schodach, prac domowych. Nie warto ograniczać się wyłącznie do 3 treningów w tygodniu.

SZUKASZ planu TRENINGU?

Twój cel treningowy to poprawa wydolności fizycznej? Sprawdź moje propozycje planów treningowych, które realizować możesz zarówno w domu, jak również stacjonarnie na siłowni!