Płaski brzuch

Treningi na płaski brzuch

Płaski brzuch to pożądana cecha zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Aby jednak ją uzyskać należy mieć odpowiednią dozę motywacji i samokontroli, dlatego wskazane będzie postawienie sobie celu treningowego. W związku z tym, że mięśnie brzucha pełnią znacznie więcej funkcji niż tylko wizualną, za cel można postawić sobie: widoczne wyrzeźbienie mięśni, uzyskanie oczekiwanego obwodu talii oraz wzmocnienie grup mięśniowych. Często za cel stawia się utrzymanie tzw. deski przez określoną ilość czasu, co świadczy o wytrzymałości mięśni brzucha. To dobre rozwiązanie, aby na bieżąco oceniać efekty treningowe.

Po jakim okresie będą widoczne pierwsze efekty?

Pierwsze efekty treningowe widać po około 2 tygodniach, jeśli ćwiczenia wykonywane są regularnie (około 2-3 razy w tygodniu). Oczywiście ważne jest, aby przestrzegać prawidłowej diety i zachowywać ergonomię podczas wykonywania czynności dnia codziennego. Jeśli po treningu brzucha mamy w planach spędzić resztę dnia przed telewizorem lub w pracy za biurkiem, unikając innych aktywności, rezultaty treningu będą widoczne znacznie później (o ile w ogóle). Szczególnie, jeśli podczas siedzenia nie zachowujemy aktywnej postawy, czyli nie utrzymujemy statycznego napięcia brzucha.

Jakie treningi zalecane są na płaski brzuch?

Celem uzyskania płaskiego brzucha najlepiej wykonywać treningi funkcjonalne (które angażują także głębokie warstwy mięśniowe) oraz treningi ABS, których celem jest wzmocnienie m.in. mięśni brzucha. Treningi siłowo-wytrzymałościowe będą dobrą opcją dla tych, którzy chcą wykształcić widoczny sześciopak i wzmocnić siłę mięśni. Z kolei treningi cardio to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą jednocześnie zrzucić zbędne kilogramy i pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz poprawić ogólną wydolność organizmu. Dla bardziej zaawansowanych poleca się urozmaicenie ćwiczeń taśmami TRX.

Siłownia czy trening w domu?

Mięśnie brzucha nie wymagają dodatkowych bodźców w postaci obciążeń czy specjalnych urządzeń treningowych, aby skutecznie pracować. Dlatego z powodzeniem można je ćwiczyć w domu stosując ciężar własnego ciała lub dostępne w każdym mieszkaniu przedmioty (np. krzesła). Opcja siłowni przeznaczona jest dla tych, którzy chcą wpleść kilka ćwiczeń na brzuch do innych planów treningowych. Bez względu na miejsce wykonywania ćwiczeń, brzuch można wzmocnić niemal wszędzie.

Najlepsze treningi
na płaski brzuch

Szukasz skutecznego planu treningowego na płaski brzuch, ale nie wiesz który wybrać?
Chętnie doradzę, skontaktuj się ze mną!

Dodatkowe zalecenia przy realizacji celu treningowego

Wykonując ćwiczenia na brzuch warto nauczyć się aktywować mięsień poprzeczny brzucha. To on tak naprawdę warunkuje jego płaski wygląd, zapewnia stabilizację całego tułowia, odciąża kręgosłup i chroni dno miednicy. Aby go aktywować należy wyobrazić sobie ruch przyciągania spojenia łonowego w stronę pępka, a następnie delikatnie przyciągnąć pępek w stronę kręgosłupa. Taka baza napięcia jest wystarczająca, aby reszta ćwiczeń była bezpieczna i wysoce efektywna. Kobiety mogą dodatkowo napinać dno miednicy.

Brzuch jest wyjątkowo trudną partią ciała do wymodelowania, ponieważ na jego wygląd przekłada się wszystko co robimy w ciągu dnia. Jeśli nieprawidłowo siedzimy, unikamy innych aktywności i stosujemy nieodpowiednią dietę, ćwiczenia nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Należy więc pamiętać, aby postępowanie było kompleksowe i obejmowało także wskazówki dietetyczne.

SZUKASZ planu TRENINGU?

Twój cel treningowy to płaski brzuch? Sprawdź moje propozycje planów treningowych, które realizować możesz zarówno w domu, jak również stacjonarnie na siłowni!